We have a more suitable website version for you. Please confirm your country to get the right product availibility and even purchase online.

Learn more

Learn more

Tak se tvoří historie

01 září 2021

Když se ohlédneme na nejúspěšnější závodní víkend v naší historii, musíme uznat, že sportovci SCOTT se postarali o napínavé souboje a umístění na pódiu v opravdovém duchu šampionů. Zápis do sportovních dějin se konal na poli XC, DH, v silniční cyklistice i triatlonu.

Givisiez, Švýcarsko. Chystal se velký víkend, protože ve stejnou dobu probíhalo Mistrovství světa v MTB ve Val di Sol a Vuelta ve Španělsku. Jak se později ukázalo, zanechal v historii sportu opravdu významnou stopu.

Nino opět předvedl vlastnosti pravého šampiona, když ve velkolepém závodě se vzrušujícím závěrem bojoval o 9. titul mistra světa. Na začátku dne si v kategorii U23 XCO dojel pro duhové pruhy Martin Vidaurre z Chile. Marine Cabirouová, Hugo Pigeon a Mathilde Bernardová si vysloužili působivé stříbrné medaile v kategoriích DH, XC eMTB a ženském four-crossu, takže tento víkend se zapíše do novodobých dějin SCOTT jako jeden z nejúspěšnějších.

Na silnici zase bodoval Romain Bardet vítězstvím ve 14. etapě Vuelty, třetím na tour pro tým DSM.

Pokračujte na články níže.

N1NO Schurter opět mistrem světa XCO

Val di Sole, Itálie. Nino Schurter vítězí neskutečným způsobem na letošním mistrovství světa v XCO a v dějinách sportu tak zanechává nesmazatelnou stopu. V roce 2009 byl nejmladším jezdcem, který zvítězil na MS. Nyní je nejstarším sportovcem v historii, který si vysloužil duhové pruhy.

Po těžké a náročné sezóně s různými 2. místy se karta obrátila. Snaha najít správnou odpověď a na mistrovství do toho dát všechno zafungovalo skvěle. 9. vítězným titulem Nino znovu dokázal, že je nejlepším na světě a lačný jako nikdy před tím.

Obrazový doprovod: Michal Cerveny, Remi Fabregue

Není žádné tajemství, že byl Nino Schurter velice zklamán, když mu medaile na olympiádě unikla jen o pár sekund. Nicméně věděl, že má ještě dvě možnosti, jak si napravit reputaci, a to na MS a doma na zastávce světového poháru v Lenzerheide (5. září). Tím, že čelil duševní výzvě, když krátce po olympijských hrách zaměřil svou pozornost na další cíl, objevil Nino novou motivaci a touhu znovu získat duhové pruhy na MS.

Dokonalý závod

Konkurence byla veliká, a to i přesto, že chyběl nedávno korunovaný olympijský vítěz Tom Pidcock (Vuelta) a Mathieu Van der Poel (zraněný). Mnozí z těch, kteří opustili Tokio bez medaile, viděli v mistrovství světa další příležitost, jak titul z roku 2021 ulovit.

Jedním z nich byl Ondřej Cink, který ze začátku závodu tvrdě útočil. Nino se držel vpředu, ve sjezdech úspěšně zvládal snižovat ztrátu a brzy se dostal do vedení. Po prvních 20 minutách závodu tempo mírně polevilo a zformovala se větší vedoucí skupina, na jejímž konci visel také Lars Forster.

Když byl se švýcarským národním šampionem Matthiasem Flückigerem schopen držet krok pouze Nino, začali ti dva spolupracovat a vytvořili si slušný náskok nad Ondřejem Cinkem, Victorem Koretzkym, Vladem Dascalu a Henriquem Avancinim. V průběhu závodu začínalo být jasné, že rozhodnutí „kdo z koho“ se bude týkat pouze těchto dvou Švýcarů.

Vedoucí světového poháru Mathias Flückiger jel v úžasné formě, zejména na početných prudkých stoupáních velice náročné trati, o které mnoho jezdců tvrdí, že je nejtěžší z okruhu.

Nicméně Ninovi se dařilo udržet a snížit ztrátu ve sjezdu díky jeho SCOTT Sparku RC se 120mm zdvihem a mimořádným jezdeckým schopnostem. Nemohl jím otřást ani Flückigerův útok v posledním kopci. V napínavém závěru provedl Nino pár riskantních manévrů a nakonec získal vedení před cílovou rovinkou. Neuvěřitelnou silou se prodral k cílové čáře a zajistil si tak první vítězství v sezóně 2021, kterým se zapsal do historie.

V cíli jsme Nina Schurtera zastihli ve větším emocích než obvykle. Úleva byla zřejmá a nechal se také slyšet, že:

Nino Schurter

„2021 pro mě byla složitá sezóna. Hlavně protože, že se mi nevyvedla olympiáda. Proto patří tento titul mistra světa mezi nejdůležitější z těch devíti, které jsem doteď nasbíral. Není to jen další titul. Je to velká úleva vědět, že jsem ještě pořád schopný vyhrávat velké závody. Věřil jsem si a kolem sebe jsem měl lidi, kteří mě v tom podporovali. Ale bylo i dost těch, kteří mě po tom, co jsem už nevítězil, odepsali. Teď o tom můžou popřemýšlet. Pořád jsem tu!“

— Nino Schurter, devítinásobný mistr světa
SCOTT-SRAM MTB Racing

Nino Schurter a členové týmu SCOTT-SRAM Racing slaví vítězství!
Obrazový doprovod: Jochen Haar

Martin Vidaurre Kossmann - mistr světa do 23 let

Martin Vidaurre Kossmann se prosadil mezi 98 muži v kategorii do 23 let a svůj první mistrovský dres pro Chile získal na zbrusu novém Sparku RC. S obrovským úsilím se Martinovi Vidaurre podařilo asi v půlce závodu vytvořit 30sekundový náskok nad soupeři. Vedení dokázal v průběhu navýšit až na minutu a nakonec se ve své kategorii XCO U23 korunoval mistrem světa 2021. Jednadvacetiletému Chillanovi se dosud dařilo, na posledních dvou závodech světového poháru dojel druhý.

Spark RC - kolo mistrů

SCOTT Spark RC je bez debaty nejúspěšnějším kolem současného závodního světa cross country. Ze seznamu 27 vítězství ve světovém poháru, 8 mistrovských titulů, 2 zlatých medailí a 2 prvenství na ME plyne o modelu Spark RC jasné poselství. Působivě demonstroval vlastnosti pravého kola šampionů i na mistrovství světa MTB ve Val di Sole a o pár týdnů dřív na mistrovství Evropy.

Na zbrusu novém modelu SCOTT Spark RC World Cup vyhrál MS v XCO kategorii Elite Nino Schurter, další mistrovský titul v XCO do 23 let bral Martin Vidaurre Kossmann a na mistrovství Evropy na něm zvítězil také Lars Forster. Národní šampion Německa 2020 Max Brandl dojel na novém Sparku RC v kategorii Elite XCO na solidním 6. místě.

Na novou sezónu 2022 je zbrusu nový Spark připraven pokračovat v tradici a na závodních tratích a trailech bavit i v příštích letech. S několika klíčovými změnami, vč. integrovaného tlumiče, vylepšené geometrie a 120mm zdvihu vpředu i vzadu je nový Spark k službám. Závodit se už nikdy nebude stejně.

Prohlédnout SCOTT Spark RC

Marine Cabirouová - stříbrná ve sjezdu

Po celkovém vítězství ve světovém poháru 2020 se Marinina sezóna 2021 odvíjela jako zcela jiný příběh. Téměř na konci loňské sezóny se jí na závodu světového poháru ve francouzském Les Gets přihodil úraz a následně strávila několik měsíců přechodem z berlí do tělocvičny a nyní až na cestu na pódium. Říct jen, že je to ten nejsladší návrat, by byla slabá slova.

Je dost jasné, že se Marine dostává po zranění do špičkové formy. Zahajte zbytek sezóny světového poháru!

Obrazový doprovod: Keno Derleyn / Sven Martin

Marine Cabirou

„Byl to pro mě tak úžasný závod. Věděla jsem, že jsem nebyla po nehodě před dvěma měsíci ještě na 100 % připravená, ale hlava mi říkala, že možné je cokoli. Jela jsem, co to šlo, dala jsem do toho všechnu energii, co jsem měla - jsem absolutně nadšená, že jsem zase zpátky a s takovým výsledkem!“

— Marine Cabirouová
Celková vítězka světového poháru 2020
SCOTT DH Factory

Stříbrná medaile eMTB XC - Hugo Pigeon

Při první účasti na mistrovství světa eMTB, použil Hugo Pigeon všechny své zkušenosti z XCO, přidal sílu a dovednosti ze závodů enduro a dojel si pro druhé místo. Jeho SCOTT Genius eRIDE byl na tuto příležitost ideální.

Obrazový doprovod: Sven Martin / Rémy Vroonen-SR Suntour

Hugo Pigeon

„Já si tuhle trať zatraceně užil. 7 okruhů technického závodění na ideální trati na E-kola! Vybavily se mi skvělé vzpomínky na mé předchozí XCO období a jsem víc než šťastný, že jsem den zakončil na pódiu. Víc toho závodění!“

— Hugo Pigeon, 2. na MS E-kol 2021
Tým SCOTT SR Suntour Enduro

Stříbrná medailistka ve four-crossu - Mathilde Bernardová

V ženském four-crossu odstartovaly noční dění semifinálové jízdy. Ze startovních bran vyrazilo 9 jezdkyň z pěti zemí. Ve finále se podařilo Francouzce Mathilde Bernardové úspěšně vyměnit bronzovou medaili z roku 2019 za letošní stříbrnou z MS ve Val di Sole. Mathilde blahopřejeme!

Tým DSM zaplnil pódium na Vueltě potřetí

V sobotní horské etapě jsme sledovali spolupráci týmu DSM při podpoře Romaina Bardeta v úniku. Jel chytře, použil všechny zkušenosti a v závěrečném stoupání zahájil dokonale načasovaný útok, aby ve finále projel cílem sám.

Romainovo hrdinské úsilí ve 14. etapě mu vyneslo jeho vůbec první etapové vítězství na Vueltě a týmu DSM zároveň již 3. umístění na pódiu. Michael Storer demonstroval, proč mu přezdívají „Ničitel“ (The Destroyer), když na prudkých stoupácích 7. a 10. etapy smázl závodní pole a cílem projel sólo. Zajistil tak týmu DSM první dvě etapová prvenství. V pondělí tým zaslouženě odpočíval před závěrečným „tažením“ do Santiaga de Compostela.