We have a more suitable website version for you. Please confirm your country to get the right product availibility and even purchase online.

Learn more

Learn more

Opět nejsilnější v SP

10 července 2017

Úžasný dav diváků, rozmoklá technická trať a velmi těsný finiš - 4. zastávka světového poháru XCO UCI 2017 nabídla vše, co nadšený biker touží vidět. Lenzerheide je Schurterova domácí scéna a ani tentokrát mistr světa své fanoušky nezklamal. Bylo to Ninovo již 24. vítězství ve světovém poháru XC a znovu se nikomu nepodařilo tohoto 31-letého Švýcara porazit. Na rozdíl od několika předchozích závodů sezóny tady musel Nino urputně zabojovat, aby se do cíle dostal jako první. „Tohle byl pro mě zdaleka nejtěžší závod sezóny a taky nejtěsnější,“ nechal se Nino slyšel po závodu.

Po letošních čtyřech vítězstvích SP v řadě a se dvěma závody, které ho ještě do konce sezóny čekají, mu bude stačit 23. místo, aby si zajistil svůj 5. mistrovský titul. Zatím vede s přehledem (1000 bodů) nad Maximem Marottem (560 bodů) a Davidem Serranem (552 bodů).

Lenzerheide je vždy dobrým místem pro vzrušující souboje mezi nejsilnějšími cross-country jezdci. Trať není vytvořena k brzkým únikům, proto se obecenstvo vždy dočká nervy drásajícího závodu. Letošní trasa patřila bez jakýchkoli pochyb k těm dosud nejnapínavějším. Bouřka a silný déšť den před závodem i těsně před ním změnily jízdní podmínky dramaticky. Všechny týmy musely přezouvat pláště, což v depu způsobilo určitou paniku. UCI rozhodlo o snížení počtu kol, místo osmi se jelo jen sedm.

Nino jako vždy nasadil ostré tempo již na začátku, Matthieu van der Poel a Maxime Marotte ho následovali. Celou první polovinu závodu je nemohl setřást a teprve, když viděl, že odpadl van der Poel, zjistil Nino, že se k němu přibližuje Jaroslav Kulhavý. Teprve v 6. kole (ze 7) se Schurterovi podařilo Marottovi a ruskému závodníku Antonu Sintsovi odjet. A tehdy nastoupil Kulhavý a začal Nina stíhat.

„Měl jsem štěstí, že UCI zkrátilo závod jen na 7 kol. Ke konci se zdálo, že Jaroslav je čím dál silnější,“ uvedl Nino zcela vyčerpaně za cílovou páskou. S náskokem pouhých 3 sekund na Kulhavého bral olympijský vítěz již podruhé za sebou v Lenzerheide první místo. „Jsem si jistý, že MS na této trati v roce 2018 bude jedno z nejdramatičtějších ve své historii,“ tvrdil Nino při pohledu na okruh.

A v Lenzerheide nevyhrál jen Nino - SCOTT-SRAM MTB Racing obhájilo vedení i v týmech. Díky silné týmové podpoře se SCOTT-SRAM vydá na SP do kanadského Mont Sainte Anne se žlutými čísly vedoucích závodníků. Michiel van der Heijden skončil v závodu Elite XC na svém zatím nejlepším 19. místě. Andri Frischknecht, který předevčírem oslavil své 23. narozeniny, dojel 21. Matthias Stirnemann obsadil 36. místo.

„Byl jsem rád, že zapršelo - trať byla náročnější a dost jezdců se při technických sjezdech potrápilo,“ prohlásil van der Heijden. „Zkušení závodníci ale dnes rozhodně získali. Minulý týden v Andoře jsem byl v dobré formě a myslím, že výsledky ve zbývající části SP můžu ještě vylepšit.“

„Za 21. místo jsem opravdu rád.“ Dobrým umístěním v Novém Městě, Albstadtu i tady v Lenzerheide jsem už dosáhl víc, než bych si mohl za první rok v elitě přát. Je to zábava závodit se členy týmu a uděláme všechno proto, abychom si čísla vedoucího týmu udrželi i ve dvou následujicích závodech SP,“ sdělil Andri Frischknecht.